Kluczowe umiejętności młodych ludzi

 

„Co dziecko powinno umieć i wiedzieć, aby osiągnąć sukces w przyszłości?”. To pytanie, które zadaje sobie wielu rodziców.

Odpowiedzi na nie postanowili również poszukać badacze z amerykańskiego Narodowego Instytutu Piśmiennictwa. Główną misją tej organizacji jest wspieranie dorosłych osób w procesie rozwoju, którym nie powiodło się w życiu..

Na podstawie badań przeprowadzonych przez Instytut wyodrębniono cztery główne typy umiejętności potrzebne do życia we współczesnym społeczeństwie: komunikacja, podejmowanie decyzji, umiejętności interpersonalne oraz nastawienie na uczenie się przez całe życie. Biorąc pod uwagę, iż celem szkoły jest przygotowanie dzieci do dorosłego życia, to logicznie jest, że powinien się on wiązać z wyposażeniem dzieci w te umiejętności.

Niezależnie od wybranego zawodu, predyspozycji i talentów przedstawione w tabeli umiejętności będą odgrywały decydującą rolę w życiu dorastającego młodego człowieka. Stąd też zarówno szkoła jak i najbliżsi powinni wspierać młodych w ich rozwijaniu.

 

Jeżeli w szkole przedmiot “Język polski” zostanie nazwany np “Czytanie ze zrozumieniem i wysławianie się”, a “Matematyka” – “Rozwiązywaniem problemów za pomocą liczb”, to zarówno dla ucznia jak i dla nauczyciela te przedmioty będą miały szerszy kontekst.

A na pytania uczniów typu:  “Dlaczego mam pisać ładnie skoro Wy wszyscy piszecie na komputerach?” lub “Do czego jest mi potrzebna matematyka? Przecież ja mam umysł humanistyczny i inżynierem nie będę” powstaną inne odpowiedzi niż: „Taki jest program” lub „Wszyscy muszą to znać”.

Powyższe umiejętności warto rozwijać nie tylko w szkole, ale przede wszystkim w relacji z rodzicami. Przez pierwsze 10–12 lat życia człowieka rodzice są najważniejsi i to od nich zależy, jak dziecko będzie widziało świat. Najważniejsze jest, aby to rodzice pamiętali o rozwoju swojego dziecka na co dzień, zaczynając od stosowania matematyki w sklepie podczas podejmowania decyzji zakupowych, a kończąc na powierzeniu swojemu dziecku zadania zaplanowana i zorganizowania wyjazdu rodzinnego.

Te i inne tematy poruszamy na naszym Blogu, do którego serdecznie zapraszamy!