W piątek 23 października razem z Iwoną Bobrowską-Budny braliśmy udział w Kongresie Edukacji z wystąpieniami ‘Jak przygotować pracownika XXI wieku?” oraz „Czy jesteś kierowcą czy pasażerem własnego życia?”. Naszymi słuchaczami byli Dyrektorzy i Kierownicy związane z edukacją zawodową w Polsce.
W obu wystąpieniach kładliśmy nacisk na fakt, że to co najbardziej liczy się dzisiaj w pracy zawodowej nie jest uczone w dzisiejszej szkole.
Najbardziej poszukiwane cechy i umiejętności zgodnie z badaniem Uniwersytetu ESADE w Barcelonie między innymi to:
- – elastyczne myślenie,
- – krytyczne myślenie
- – proaktywność,
- – interdyscyplinarność,
- – umiejętności międzykulturowe
- – umiejętność poruszania się w nowoczesnych mediach
- – inteligencja społeczna
- – zarządzanie sobą
- – współpraca
W dzisiejszej szkole podstawowej, gimnazjalnej lub ponadgimnazjalnej nie ma ani jednego nauczyciela czy dyrektora, który ma za zadanie i jest rozliczany od uczenia powyższych umiejętności. Nawet odwrotnie – mam wrażenie, że szkoły te dążą do oduczenia swoich uczniów krytycznego myślenia, zarządzania sobą, współpracy czy interdyscyplinarności poprzez sam sposób funkcjonowania systemu szkolnego.
Za to Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyda przez najbliższych 5 lat 1.200.000.000 złotych aby nauczać tychże umiejętności na studiach wyższych. Sposób nauczania będzie taki jak na uniwersytetach – z katedry i w blokach 30 godzinnych ….
Nadia Kirova