Po kongresie motywacyjnym „Życie bez ograniczeń”

Po kongresie motywacyjnym „Życie bez ograniczeń”

 

Jesteśmy już po kongresie Życie bez ograniczeń, po spotkaniu z Nickiem Vujcicem i innymi prelegentami. Ze sceny padło wiele mądrych słów. Każdy z uczestników na pewno zabrał do domu wielu cennych przemyśleń.

Mam nadzieję, że przynajmniej część osób wśród trzydziestu tysięcznej publiki, słuchając słów, które padały ze sceny, odnosiła ich również do procesu wychowywania i edukacji dzieci.

Niezależnie czy jesteś rodzicem czy nauczycielem, kilka złotych myśli można było zabrać z wystąpienia Lesa Browna i zastosować w swoim życiu:

  1. Naklejki powinniśmy naklejać na słoiki, nie na ludzi. O tym warto pamiętać codziennie, podczas każdej rozmowy z dzieckiem. Zbyt łatwo przychodzą nam słowa: Ty zawsze, Ty nigdy; zbyt łatwo używamy epitetów określających dziecko.
  2. Otaczaj się tylko ludźmi wysokiej jakości, którzy obdarzają Cię pozytywnymi emocjami, nakręcają do działania, wspierają Twoje pomysły. Dzieci nie mają możliwości wyboru osób w swoim otoczeniu. To my, dorośli, powinniśmy dbać o to, aby w kontaktach z dziećmi bylibyśmy „ludźmi wysokiej jakości”.
  3. Każdy z nas rodzi się nagi, głupi i niemową. Wszystkiego można się nauczyć, nie ma przed Tobą ograniczeń, chyba, że ktoś wcześniej przykleił Ci naklejkę, a Ty w nią uwierzyłeś.

 

W historiach Lesa Browna i Nicka Vujcica można było znaleźć sporo wspólnych mianowników. Oboje mieli trudny start w życiu. Les urodził się na południu Stanów Zjednoczonych, jako dziecko czarnoskórej nastoletniej prostytutki w połowie lat 40tych XX wieku. Nick z kolei urodził się w bardziej sprzyjających warunkach, ale bez rąk i nóg. Oboje mieli rodziców, którzy bezgranicznie wierzyli w swoje dzieci, a na swojej drodze spotkali przynajmniej jednego nauczyciela, który w nich uwierzył. Nick marzył być mówcą motywacyjnym, a Les – didżejem. I jeden i drugi mieli odwagę i upór zrealizować swoje marzenia, a nie było łatwo. W przypadku Nicka dopiero 53 szkoła go zaprosiła aby wystąpił jako mówca motywacyjny, a w przypadku Lesa dopiero za 5 razem udało mu się przekonać redaktora lokalnego radia aby zatrudnił go jako chłopca na posyłki.

Słuchałam ich i myślałam o słowach Goethego, które cytował Les Brown:

 

Jeśli będę Cię miał za takiego, jaki jesteś, taki pozostaniesz. Jeśli za takiego, jaki możesz być, taki się staniesz.

 

i miałam gorącą nadzieję, że te 30.000 osób wczoraj na stadionie Inea w Poznaniu będą stosowali wiedzę, którą dostali, nie tylko dla siebie, ale i dla ludzi w swoim otoczeniu, tych dużych i tych małych.

 

Nadia Kirova