Przyjaciele Żyrafy

Przyjaciele Żyrafy

Jakiś czas temu, kupując prezenty dla dzieci przyjaciół odkryłam książkę „Przyjaciele Żyrafy. Bajki o empatii.”. Niestety wtedy prezent zbyt szybko został wręczony adresatowi i mnie samej nie udało się ją przeczytać, ale teraz temat wrócił.

W zeszłym tygodniu poznałam mailowo jedną z autorek, a na jesieni planujemy już spotkanie w realu. Mam nadzieję, że wyjdzie jakaś fajna współpraca. A na razie zapraszam na blogu i na Facebook Przyjaciele Żyrafy.

Wyjątkowość bajek o empatii polega na tym, że nie tylko opisują one świat relacji z perspektywy dziecka, ale także uczą odkrywania i nazywania uczuć oraz potrzeb: tych widocznych, wyrażanych spontanicznie, i tych ukrytych głęboko w sercu. Rozpoznanie uczuć i potrzeb pozwala   zaakceptować siebie i innych, jest też niezbędne, by w pełni być sobą, bez czego z kolei niemożliwe jest szczęście.

Żyrafa Bibi, jej najlepszy przyjaciel, szakal Zenon, i inne zwierzęta z Leśnego Zakątka rozmawiają ze sobą, czasem burzliwie, o ważnych dziecięcych problemach:

  • – Skąd wiem, że ktoś mnie kocha?
  • – Po czym mogę poznać, czego potrzebuję?
  • – Jak mam mówić, by rodzice usłyszeli, że bardzo nie lubię pobierania krwi?
  • – Czy zawsze muszę się dzielić?
  • – Dlaczego mój młodszy brat czasem tak bardzo mnie złości, że mam ochotę spuścić mu lanie?
  • – No i co to znaczy być grzecznym?

 

Autorki bajek opisały świat, w którym można być autentycznym, mówić o tym, co dla nas żywe, nie raniąc innych, a jednocześnie być przez nich zrozumianym i zauważonym. Zwierzęta z Leśnego Zakątka potrafią otwarcie rozmawiać, mimo trudnych emocji, jakie tym rozmowom często towarzyszą.

I zapewniam, że na tych stronach oraz w książkach każdy dorosły znajdzie wiele pożytecznych informacji również dla siebie, nie tylko dla swojego dziecka.

Jak tylko opublikuję ten wpis  zabieram się za ćwiczenia opisanego na aktualnym wpisie  „Co jest dzisiaj w Tobie Żywe?” aby lepiej poznać i zrozumieć siebie.

Miłego dnia 🙂

Nadia Kirova